Stal to materiał, który z powodzeniem wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym. Duże znaczenie stali widać między innymi przez fakt, że przemysłowe i gospodarcze hale to często konstrukcje stalowe. Stal posiada wiele korzystnych właściwości, jednak podatność na korozję należy do jednej z jej największych wad. Jak więc chroni się konstrukcje hal stalowych przed skutkami korozji?

W jaki sposób konstrukcja hali stalowej jest chroniona przed korozją?

Powszechnym sposobem ochrony elementów stalowych jest nałożenie na ich powierzchnię specjalnych powłok, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi z wilgotnym środowiskiem oraz utlenianiu. Powłoki takie wykonywane są na kilka różnych sposobów np. poprzez naniesienie specjalnych farb i lakierów, wykorzystanie techniki lakierowania proszkowania bądź cynkowanie – ogniowe lub galwaniczne. Każda z tych metod zapewnia inną skuteczność ochrony, oraz wyróżnia się różną trwałością.

Korozja a projekt hali

Duży wpływ na odporność konstrukcji hali stalowej na korozję może mieć sam jej kształt. Tworząc projekt, architekt musi wziąć pod uwagę, by konstrukcja nie posiadała dużej ilości zakamarków i innych punktów, gdzie może gromadzić się woda. Jeśli jest to konieczne, należy w konstrukcji uwzględnić rozwiązania umożliwiające odprowadzanie wilgoci.

Wpływ uszkodzeń konstrukcji na korozję

Dopóki dany element konstrukcji jest szczelnie pokryty warstwą powłoki ochronnej, pozostaje niepodatny na korozję. Dlatego tak istotne jest, by elementy te pozostały nieuszkodzone – w wyniku odkształcenia (np. w następstwie wypadków) może dojść do skruszenia warstwy ochronnej i wystawienia stali na wpływ czynników zewnętrznych.

Dzięki temu, że hale stalowe są dobrze chronione przed korozją, ich konstrukcje zarówno w środku jak i na zewnątrz są w stanie zachować swoją funkcjonalność oraz estetykę na długi czas. Pamiętajmy jednak, że dla lepszej jakości ochrony antykorozyjnej najlepiej wybierać dobrze zaprojektowane konstrukcje halowe oraz stosować różne metody ochrony przed korozją.