Hale stalowe to innowacyjne rozwiązanie dla wielu branż, zarówno przemysłowych, jak i handlowych. Ich popularność wynika przede wszystkim z szybkości montażu oraz możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb inwestora. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, z jakich materiałów hale stalowe są naprawdę zbudowane.

Płyty warstwowe PIR

Mimo że stalowa konstrukcja stanowi główny szkielet hali, osłonę dla takiego obiektu zapewniają często płyty warstwowe PIR – posiadają one z rdzeń z poliizocyjanuratu. Płyty te są wykorzystywane jako elementy dachowe oraz elewacyjne budynków, a ich zaletą jest wysoka izolacyjność termiczna oraz niewielka masa. Zastosowanie płyt PIR pozwala na oszczędzenie energii – poprzez utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku – oraz zmniejszenie obciążenia konstrukcji nośnej hali. Ponadto płyty warstwowe są łatwe w montażu i wykazują dobre parametry akustyczne.

Świetliki dachowe z poliwęglanu

Doświetlenie wnętrza hali uzyskuje się dzięki wykorzystaniu świetlików dachowych, które dziś wykonywane są zazwyczaj z poliwęglanu. Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na różne warunki atmosferyczne oraz przejrzystością na poziomie szkła. Świetliki dachowe wykonane z poliwęglanu są odporne na promieniowanie UV, co pozwala uniknąć negatywnego wpływu słońca na obiekt i jego użytkowników.

Inne materiały stosowane w budowie hal stalowych

Ponadto nie można zapominać o innych materiałach używanych w procesie budowy. Jednym z nich jest beton, który służy jako podłoże dla konstrukcji. Stosowanie betonu pozwala na uzyskanie stabilnej, trwałej i odpornej na przemieszczenia podstawy dla hali stalowej. Warto również zwrócić uwagę na materiały wykończeniowe, takie jak okna i drzwi. W zależności od potrzeb inwestora, mogą być one wykonane z różnych materiałów – np. aluminium, PCV czy drewna. Drzwi i okna mają kluczowe znaczenie dla izolacyjności termicznej i akustycznej, jak również dla bezpieczeństwa obiektu.