Płyty warstwowe to nowoczesny materiał budowlany, wykorzystywany w stawianiu coraz popularniejszych dziś hal przemysłowych, magazynów i innych obiektów o szkieletowej konstrukcji. Na czym polega fenomen tego rozwiązania? Jakie korzyści mogą płynąc, z tego typu inwestycji i czy warto, się na nią zdecydować planując budowę? W poniższym wpisie odpowiadamy, na najczęściej pojawiające się pytania dotycząc płyt warstwowych.

Jak zbudowane są płyty warstwowe?

Płyta warstwowa, jak sama nazwa wskazuje, ma postać płaskich, rozległych elementów, zbudowanych z warstw:

Warstwy pełnią odmienne role. Okładziny z blachy utrzymują odpowiedni kształt płyty, a także chronią rdzeń przed uszkodzeniami oraz kontaktem z wilgocią. Rdzeń z kolei jest materiałem termoizolacyjnym, innymi słowy – jego zadaniem jest ograniczenie przenikania energii cieplnej z jednej strony ściany na drugą.

Dlaczego hale z płyt warstwowych są tak popularne?

Hale zbudowane przy użyciu płyt warstwowych są rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym przez firmy prowadzące najróżniejszą działalność gospodarczą. W obiektach tego typu urządzane są obiektywy inwentarskie, czyli pomieszczenia do hodowli zwierząt (drobiu, trzody chlewnej, bydła etc.), hale produkcyjne, warsztaty, magazyny, chłodnie, obiekty handlowe i wiele innych. Jest to zasługa przede wszystkim znakomitych parametrów izolacyjnych płyt.

W wymienionych wyżej obiektach ważne jest bowiem utrzymanie względnie stałej temperatury – jest to warunek niezbędny do zachowania prawidłowego rozwoju zwierząt hodowlanych, odpowiedniego zachodzenia niektórych procesów produkcyjnych czy po prostu zapewnienia komfortu osobom pracującym i przebywającym wewnątrz hali. Minimalizowanie przepływu ciepła przez ściany obiektu pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną, a to z kolei oznacza mniejsze wydatki na ogrzewanie. Ogrzanie hali o dużej kubaturze samo w sobie wymaga znacznych nakładów energii i jest jednym z głównych kosztów eksploatacji obiektu. W dobie rosnących cen nie dziwi fakt, że wiele przedsiębiorstw stara się minimalizować koszty.

Płyty warstwowe pełnią swoją funkcję również w sezonie letnim. Dzięki izolacji hala nie nagrzewa się od słońca tak samo jak obiekt bez takiego zabezpieczenia, a to oznacza, że praca systemów chłodniczych czy klimatyzacji również pochłania mniej energii.

Pozostałe walory płyt warstwowych

Poza oszczędnościami związanymi z utrzymaniem stałej temperatury wewnątrz budynku płyty warstwowe mają kilka innych zalet, takich jak: