Hale stalowe to rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle. W obiektach tego typu urządzane są zakłady produkcyjne, magazyny, garaże, sklepy wielkopowierzchniowe. Mieści się w nich również wiele warsztatów samochodowych i innych punktów serwisowych. Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy hali warsztatowej, by dobrze spełniała swoje zadanie?

Lokalizacja warsztatu

Pierwszym krokiem w planowaniu budowy warsztatu jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. To bardzo ważne – warsztat powinien być punktem łatwo dostępnym, w przeciwnym wypadku większość potencjalnych klientów zrezygnuje z jego usług ze względu na problemy z dojazdem. Idealną lokalizacją na warsztat są obrzeża miast i przedmieścia. Wybierając działkę pod warsztat, należy zwrócić uwagę, czy jest ona na tyle duża, by dało się na jej terenie urządzić parking dla samochodów oczekujących na naprawę lub odbiór. Ważnym aspektem jest również bliskość komunikacji miejskiej.

Profil działalności

Projekt hali warsztatowej powinien być tworzony z uwzględnieniem profilu działalności warsztatu. Hala, w której będą wykonywane usługi mechaniczne czy badania techniczne, wymagające użycia sprzętów takich jak podnośniki będzie musiała spełnić inne wymogi (np. w kwestii wysokości wnętrza), niż np. hala, w której będzie wykonywać się usługi związane z autodetailingiem czy serwisem klimatyzacji. Te czynniki, a więc zakres świadczonych usług czy używane w warsztacie technologie muszą być brane pod uwagę przy planowaniu konstrukcji hali warsztatowej.

Wielkość firmy

Czy warsztat będzie jednoosobową działalnością gospodarczą? Rodzinną firmą? A może serwisem zatrudniającym kilku lub kilkunastu specjalistów? Ilość pracowników przebywających na terenie zakładu powinna również być uwzględniania w planowaniu projektu hali warsztatowej. Dla bezpieczeństwa oraz komfortu pracy każdy pracownik powinien mieć zapewnione odpowiednio duże stanowisko pracy. Hale stalowe są idealnym rozwiązaniem dla warsztatów, ponieważ w sytuacji, kiedy planowany jest rozwój firmy i zatrudnienie większej ilości pracowników, obiekt może zostać łatwo rozbudowany, by sprostał nowym wymogom.

Koszty eksploatacji obiektu

Funkcjonowanie warsztatu pochłania sporo energii. Używane maszyny i urządzenia potrzebują zasilania, z kolei pracownikom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do pracy – oświetlenie, ogrzewanie zimą, klimatyzację latem, wentylację, która zadba o jakość powietrza. To wszystko generuje spore koszty. Na szczęście można je zminimalizować, inwestując w odpowiednie rozwiązania podczas stawiania hali. Przykładem są tutaj płyty warstwowe, których używa się do wykonywania zewnętrznych ścian obiektu. Rdzeń płyty wykonywany jest z materiału termoizolacyjnego o niskim współczynniku przenikania ciepła, dlatego hale dobrze trzymają ciepło w sezonie zimowym, a w okresie letnim ich wnętrza nie nagrzewają się nadmiernie od słońca.

Innym prostym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, planując budowę hali warsztatowej, są świetliki dachowe z płyt poliwęglanowych, których zadaniem jest doświetlenie wnętrza przy pomocy światła słonecznego. Świetliki są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe – nie obciążają konstrukcji dachy i nie stwarzają żadnego zagrożenia.

Podsumowując, budowa stalowej hali warsztatowej wymaga uwzględnienia całego szeregu czynników – od lokalizacji, przez docelowe wymiary i układ obiektu, kończąc na doborze odpowiednich technologii. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów z doświadczeniem w projektowaniu i konstruowaniu tego typu obiektów. Tylko wtedy możliwe jest zbudowanie hali, która będzie odpowiadała potrzebom firmy.

Szukasz solidnego wykonawcy do zbudowania wysokiej jakości hali warsztatowej? Skontaktuj się z nami!