Każda dziedzina działalności potrzebuje odpowiedniej przestrzeni – niezależnie czy chodzi o produkcję, przetwórstw czy magazynowanie, dobrze zorganizowana przestrzeń stwarza warunki do prawidłowego przebiegu prac. Przed długi czas hale przemysłowe były stawiane przy wykorzystaniu tradycyjnych metod murarskich, czyli z materiałów takich jak cegły czy beton. Dziś ich miejsce niemal całkowicie zajęły hale stalowe. Czy to dobra alternatywa?

Jak zbudowana jest hala stalowa?

Aby lepiej zrozumieć kiedy i dlaczego hale stalowe są rozwiązaniem bardziej przystępnym i opłacalnym, niż hale stawiane tradycyjnymi metodami budowlanymi, warto przyjrzeć się ich budowie. Generalnie dzielimy ją na dwa zasadnicze obszary: szkielet oraz obudowę.

Szkielet to nic innego jak konstrukcja nośna hali – do jej wykonania wykorzystuje się materiały takie jak profile stalowe, pełniące rolę między innymi słupów, podpór oraz więźby dachowej. To szkielet przejmuje wszystkie obciążenia, na jakie narażona jest hala, dlatego musi odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością.

Obudowa hali to z kolei wypełnienia tworzące ściany oraz dach hali. Wykonuje się ją między innymi z płyt warstwowych, składających się z dwóch warstw wytrzymałej blachy metalowe oraz znajdującego się między nimi rdzenia z materiału izolacyjnego (np. pianki PIR). Zadaniem obudowy jest zamknięcie wnętrza hali i oddzielenie go od środowiska zewnętrznego – innymi słowy, obudowa chroni halę przed zimnem, opadami, zanieczyszczeniami etc.

Konstrukcję hali tworzą również inne elementy i systemy, między innymi okna, świetliki dachowe, bramy, instalacja elektryczna, wentylacyjna oraz wiele innych. Zarówno szkielet, jak i obudowa są wykonywane z elementów prefabrykowanych – oznacza to, że wykonywane są one na zamówienie w wyspecjalizowanych zakładach, a po przewiezieniu na plac budowy składane przez wyspecjalizowanych fachowców.

Jakie są zalety hal stalowych?

Specyficzna konstrukcja hal stalowych sprawia, że obiekty te mają sporo zalet. Najważniejsze z nich to:

Przy tym wszystkim koszty budowania oraz późniejszej eksploatacji są znacznie niższe, niż w przypadku hal murowanych o podobnych parametrach.

Halo stalowa jako alternatywa dla obiektu murowanego?

Wymienione wyżej zalety wskazują jasno, że hala stalowa jest atrakcyjną alternatywą dla obiektów murowanych w niemalże każdej sytuacji. Szczególnie polecane są one przedsiębiorstwom, dla których kluczową kwestią jest czas oraz oszczędności. Skrócenie czasu budowy oraz wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, takich jak płyty warstwowe o niskim współczynniku przepuszczania ciepła sprawiają, że postawienie hali oraz jej późniejsza eksploatacja wiąże się również z niższym zanieczyszczeniem środowiska, co może być bardzo istotne przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę oraz dla tworzenia pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.