Odpowiednia przestrzeń magazynowe jest niezbędna dla niemalże każdej branży przemysłu. Magazynu muszą spełniać cały szereg warunków, wpływających na to, czy są bezpiecznym miejscem do przechowywania towarów i surowców. Ważne jest również zachowanie wysokiego komfortu i bezpieczeństwa pracy. Jednym z czynników, który na to wpływa, jest panująca wewnątrz obiektu temperatura. Jakie rodzaju hale magazynowe posiadają najlepsze parametry termiczne?

Hale murowane

Hale stawiane tradycyjnymi technikami budowlanymi to rozwiązanie dobrze znane, ale w praktyce bardzo rzadko dziś stosowane. Niemniej stare obiekty tego typu są wciąż są dość często używane – w tym również w charakterze magazynów – nawet mimo faktu, że ich konstrukcja nie należy do ciepłych. Murowany magazyn dość szybko się wychładza, a do utrzymania w nim temperatury należy zainwestować w wydajne ogrzewanie, a także docieplenie przegród.

Hale namiotowe

To rozwiązanie stosowane przede wszystkim w charakterze magazynu tymczasowego. Lekka konstrukcja hali jest jej dużym atutem, jednak w ogóle nie sprawdza się, jeśli chodzi o utrzymanie ciepła. Jakiekolwiek zmiany temperatury na zewnątrz są praktycznie od razu odczuwane na zewnątrz – co więcej hal namiotowych nie można dodatkowo ocieplać, można je jedynie ogrzewać, np. przy używaniu gazowych nagrzewnic. Utrzymanie temperatury w takim magazynie jest jednak dość kosztowne. Dlatego hale namiotowe wykorzystywane są w roli magazynów przede wszystkim w sezonie letnim lub do przechowywania materiałów, które muszą być chronione przede wszystkim przed opadami deszczu czy śniegu, a nie przed zimnem.

Hale stalowe

Stalowe konstrukcje szkieletowe to rozwiązanie, które obecnie zdominowało budownictwo przemysłowe. W obiektach tego typu urządzane są nie tylko magazynu, ale również zakłady produkcyjne, centra logistyczne czy warsztaty. Spośród wszystkich rodzajów hal, hale stalowe odznaczają się najlepszymi parametrami termicznymi. Jest to zasługa wykorzystania w ich konstrukcji specjalnych płyt warstwowych, wykorzystywanych w charakterze wypełnienia ścian i dachu. Płyty te składają się z dwóch zewnętrznych warstw blachy, która zapewnia stabilność kształtu oraz wytrzymałość mechaniczną, a także rdzenia z wełny mineralnej bądź poliuretanu. Niski współczynnik przenikania ciepła tych materiałów zapewnia skuteczne utrzymywanie temperatury w całym budynku. Oznacza to, że hale stalowe nie wymaga dodatkowego ocieplenia.

Dlaczego to takie ważne?

Zdolność hali do utrzymania temperatury w swoim wnętrzu jest ważna z kilku powodów. Są to:

Jeśli hala musi być ogrzewana z tych powodów, dobre parametry termiczne przyczyniają się do zmniejszenia ogólnych kosztów eksploatacji budynku. Krótko mówiąc – lepsze utrzymanie ciepła, to mniejsze straty energii, a mniejsze straty energii to mniej wydatków i mniej zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że utrzymanie temperatury jest ważne nie tylko dla obiektów ogrzewanych, ale też tych, w których pracuje klimatyzacja. Dobra izolacja termiczna budynku pozwala ograniczyć jego nagrzewania i zmniejsza koszty chłodzenia.

Co wpływa na parametry termiczne hali?

Utrzymanie ciepła w hali uzależnione jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest sposób, w jaki budynek został ocieplony i odizolowany od środowiska zewnętrznego. Wspomniane wyżej płyty warstwowe różnią się między sobą pod względem współczynnika przenikania U – im jest on niższy, tym mniej ciepła jest w stanie przedostać się przez płytę do środowiska zewnętrznego. Pozostałe istotne czynniki to:

Wszystkie te czynniki standardowo brane są pod uwagę podczas projektowania każdej hali, by zapewnić optymalne parametry termiczne bez poświęcania funkcjonalności obiektu.

Jakie są pozostałe atuty hal stalowych?

Hale stalowe są chętnie wybierane na przestrzeń magazynową nie tylko ze względu na dobre utrzymanie ciepła. Posiadają one również wiele innych atutów – między innymi są stosunkowo tanie, a ich zbudowanie średnio zajmuje kilka tygodni. Lekka, ale wytrzymała i trwała konstrukcja hali, pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, a także daje możliwość późniejszej modyfikacji lub rozbudowy obiektu – to ważne dla przedsiębiorstw przewidujących taką potrzebę w przyszłości. Można je nawet w całości zdemontować, a ich komponenty wykorzystać do budowy podobnego obiektu w innym miejscu, co przekłada się na niższe koszty i dodatkowo stanowi mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.