Przygotowanie budowy pod halę stalową należy rozpocząć od spełnienia wszelkich formalności prawnych. Przy wyborze działki pod nieruchomość, trzeba rozeznać się, co przewiduje miejscowy plan zagospodarowania terenu. Wytyczne dotyczą między innymi dopuszczalnych gabarytów obiektu na danym obszarze, bliskość sąsiedztwa innych ewentualnych hal czy intensywność zabudowy. Największy komfort mają zapewniony inwestorzy posiadający duży teren, ale też na mniejszej działce można postawić okazałą halę stalową, zgodną z potrzebami najemców bądź właścicieli.

Utwardzanie i poziomowanie podłoża

Budowa hali stalowej wymaga użycia specjalistycznego ciężkiego sprzętu. Podnośniki nożycowe (zwyżki), dźwigi, wózki widłowe czy samochody ciężarowe dowożące poszczególne elementy wymagają stabilnego twardego podłoża. Ważne jest także wypoziomowanie, co zmniejsza ryzyko ewentualnych wypadków oraz ułatwia prawidłowy montaż modułów.

Droga dojazdowa

Dostawa prefabrykatów odbywa się z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu samochodowego. Najczęściej służą do tego ciągniki siodłowe wraz z naczepami. Ciężarówki potrzebują sporo miejsca na manewry i bezpieczny dojazd w miejsce inwestycji. Na samym placu budowy zaś należy zadbać o przestrzeń rozładunkową – z dobrym dojazdem dla wózka widłowego. Sposób rozładunku półproduktów winien być ustalany po konsultacjach z kierownikiem budowy.

Magazynowanie materiałów i przygotowanie pomieszczeń pracowniczych

Dostarczone materiały powinny znajdować się w odpowiednim odstępie od ciągów komunikacyjnych, zarazem na tyle blisko, by prace przebiegały w odpowiednim tempie. Podobnie jak w przypadku drogi dojazdowej, także skład materiałów musi być wypoziomowany – nierówności czy grząski grunt grożą uszkodzeniami komponentów.

Na etapie przygotowania do budowy hali dobrze jest wyznaczyć miejsce na pomieszczenie pracownicze. Kontener pełniący rolę biura, szatni, łazienki i stołówki to dobry pomysł.

Ogrodzenie

Ostatnim kwestią związaną z odpowiedzią na pytanie, jak przygotować się do budowy hali stalowej, jest sprawa ogrodzenia. Tutaj inwestor ma obowiązek postępować zgodnie z literą prawa, zgodnie z którym plac budowy musi być stosownie oznaczony i ogrodzony. Natomiast kwestia monitoringu jest sprawą dobrowolną, choć zwłaszcza w miejscach oddalonych siedzib ludzkich czy użytkowanych obiektów, warto rozważyć zatrudnienie stróża czy ochronę wraz z systemami monitorowania.

Plac budowy

Po spełnieniu wymogów formalnych pora na pierwsze prace. Przygotowanie budowy pod hale stalowe jest kluczem, by na czas oddać obiekt do użytku. Budowa hali stalowej to finalny krok. Standardowo hala stalowa nie musi mieć pełnego fundamentu, choć zwolenników mają i te z całym fundamentem. Na podstawie wytycznych projektantów przygotowuje się stopy montażowe. Po skończeniu fundamentów następuje odbiór przez kierownika, dopiero po nim można przystąpić do montażu finalnego.