Ile trwa budowa hali stalowej?

Ile trwa budowa hali stalowej? – to jedno z częściej zadawanych pytań przez inwestorów, którzy są w fazie planowania posiadania dodatkowej powierzchni do magazynowania towarów i nie tylko. Ze względu na to, że budowa hali stalowej jest dość skomplikowanym i złożonym procesem, wielokrotnie ciężko jest określić dokładny czas realizacji projektu. Na cały proces bardzo duży wpływ ma wiele czynników i uwarunkowań prawnych.

Wiele osób jest przekonanych, że sam proces związany z budową hali stalowej, w głównej mierze zależny jest od pogody i pory roku. Oczywiście wspomniane kwestie mają duży wpływ na termin realizacji zlecenia. Jednak należy pamiętać o wielu innych, dość często bagatelizowanych czynnikach, które mają bezpośrednie przełożenie na szybkość wykonywanych prac instalacyjnych.

Budowa hali stalowej – ile powinna trwać?

Wielokrotnie bardzo ciężko jest określić dokładny czas, niezbędny do realizacji wszelkich prac budowlanych, związanych z postawieniem hali stalowej. W przypadku obiektu o powierzchni ok. 1500 m2 okres wymagany do jego budowy pod tzw. klucz, może wynosić od 5 do 9 miesięcy. Oczywiście w momencie, w którym mamy załatwione wszelkie formalności, a na zewnątrz panują korzystne warunki, pozwalające na płynne wykonywanie prac.

Co wpływa na czas budowy hali stalowej?

Czas budowy hali stalowej uzależniony jest od wielu zmiennych, do których w głównej mierze możemy zaliczyć:

  • projektowanie/wykonanie projektów warsztatowych – dzięki nim wykonawca jest w stanie wykonać zarówno fundamenty, jak i konstrukcję stalową; ich rzetelne przygotowanie pozwoli uniknąć opóźnienia budowy nawet o kilka miesięcy;
  • lokalizację inwestycji;
  • warunki gruntowe/przygotowanie placu budowy – to kluczowy element, mający ogromne przełożenie na czas montażu hali stalowej; w tym przypadku należy zadbać o odpowiednie utwardzenie gruntu i to nie tylko wokół fundamentu, ale także wewnątrz planowanej konstrukcji; pozwala to zadbać o dostępność do obiektu i tereny z każdej strony;
  • skomplikowanie i powierzchnia hali;
  • doświadczenie ekip montażowych;
  • pogoda i pora roku – niesprzyjające warunki pogodowe, są najczęstszym powodem, przez który dochodzi do opóźnienia prac na budowie; należy pamiętać, że np. takie prace jak zgrzewanie membrany dachowej lub betonowanie, nie mogą być wykonywane w zbyt niskiej temperaturze.

Jakie inne czynniki, mają jeszcze wpływ na czas budowy hali stalowej?

Duży wpływ na szybkość realizacji projektu, mają także kwestie związane z załatwieniem niezbędnych formalności związanych z budową hali stalowej. Mowa w tym momencie o sporządzeniu takiej dokumentacji jak: mapa do celów projektowych, szczegółowa koncepcja budowy hali, opinia geologiczna, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, czy projekt wykonawczy konstrukcji stalowej i żelbetowej.