Hale modułowe są rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdzi się w roli zakładu produkcyjnego, magazynu, warsztatu, sklepu wielkopowierzchniowego. Słowem, w każdym zastosowaniu, na jakie może być zapotrzebowanie w przemyśle. Obiekty tego typu mają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest stosunkowo krótki czas potrzebny na postawienie ich. Ile dokładnie trwa proces budowy i jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

Ile trwa budowa hali?

Każda hala modułowa wykonana jest w całości z prefabrykatów, czyli elementów, które zostały wcześniej wyprodukowane przez specjalizujący się w tym zakład. Takie rozwiązanie pozwala znacznie przyspieszyć cały proces powstawania hali. Ponieważ prefabrykaty mają zazwyczaj standardowe parametry (rzadko wymagane jest użycie komponentów wykonanych na indywidualne zamówienie), są dobrze dostępne i czas oczekiwania na nie jest stosunkowo krótki. Po przetransportowaniu gotowych elementów na plac budowy ekipy wyspecjalizowanych fachowców przystępują do montowania ich zgodnie z wcześniej wykonanym projektem.

Średni czas powstawania hali to kilka tygodni, rzadziej kilka miesięcy – dla porównania proces budowy hali murowanej zazwyczaj trwa nawet kilka lat. Należy jednak pamiętać, że hale są różne, a to ile dokładnie potrwa budowa, uzależnione jest od wielu zmiennych.

Co wpływa na czas budowy hali?

Czynniki wpływające na czas budowy hali mogą mieć charakter wewnętrzny, czyli związany bezpośrednio z budynkiem, bądź zewnętrzny – do tej grupy zaliczamy wszystkie pozostałe czynniki, często niezwiązane z działaniami wykonywanymi na placu budowy.

Do czynników wewnętrznych zaliczyć można między innymi:

Z kolei czynniki zewnętrzne to na przykład:

Ważnym etapem budowy jest również dopilnowanie wszelki czynności formalnych, takich jak uzyskanie mapy do celów projektowych, przeprowadzenie badań geologicznych czy złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Każdy etap formalności to dodatkowe tygodnie i miesiące, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zbudowaniu hali.

Podsumowanie

Jak widać, na proces budowy hali modułowej składa się wiele czynników, które mają istotny wpływ na czas trwania wszystkich prac. Choć samo łączenie prefabrykatów w ostateczną konstrukcję zajmuje średnio kilka tygodni, to od momentu podjęcia decyzji o budowie hali do ukończenia jej może miną nawet kilka miesięcy. Mimo to jest to rozwiązanie dużo bardziej przystępne, niż obiekty murowane, których postawienie trwa zazwyczaj nawet kilka lat. Relatywnie krótki budowy hali ma przełożenie nie tylko na niższe koszty, ale również na mniejsze zużycie energii i emisję zanieczyszczeń – a tym samym na mniej szkód dla środowiska naturalnego.