Szeroko rozumiany przemysł wymaga przestrzeni do prowadzenia swojej działalności – a więc obiektów produkcyjnych, magazynowych, warsztatów, garaży. W dzisiejszych czasach funkcję takich budynków pełnią zazwyczaj hale modułowe. Czym się charakteryzują tego typu konstrukcje, jakie są ich najważniejsze zalety i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest hala modułowa?
Hale modułowe funkcjonują na rynku pod różnymi nazwami – mówi się o nich niekiedy, używając takich określeń jak „hale systemowe” bądź po prostu „hale stalowe”. Niezależnie od tego jak się go nazwie, chodzi o obiekty zbudowane z modułów czy segmentów o standardowych parametrach technicznych. Pojedyncze, stosunkowo małe moduły można ze sobą w łatwy sposób łączyć w celu uzyskania konstrukcji dokładnie odpowiadającej wymogom inwestora. Rozwiązanie to ma wiele zalet, dlatego cieszy się obecnie coraz większą popularnością na rynku.
Podstawa to prefabrykacja
Poszczególne moduły hali wykonywane są z prefabrykowanych elementów, takich jak profile oraz płyty warstwowe. Prefabrykacja to jedna z kluczowych cech charakterystycznych tego typu konstrukcji. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej cały proces powstawania hali jest znacznie uproszczony – wykorzystując wyprodukowane wcześniej komponenty o standardowych parametrach, można znacznie skrócić czas potrzebny na postawienie hali. Dla porównania – postawienie hali modułowej zajmuje od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. Zbudowanej obiektu o podobnych wymiarach i konstrukcji wewnętrznej przy użyciu tradycyjnych metod budowlanych zajmuje minimum kilka miesięcy.
Jak powstaje hala?
Proces powstawania hali rozpoczyna się tak właściwie w zakładach produkcyjnych, w których wytwarzane są poszczególne komponenty. Gdy są gotowe, zostają przetransportowane na plac budowy, gdzie wykwalifikowana ekipa łączy je ze sobą zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie. Na placu budowy nie wykorzystuje się materiałów stosowanych w tradycyjnych metodach murarskich, dzięki czemu prace mogą być przeprowadzane o właściwie dowolnej porze roku i niezależnie od warunków pogodowych. Jedynym wyjątkiem jest tutaj stawianie fundamentów pod halę.
Korzyści z hali modułowej
Specyfika konstrukcji hal modułowych czyni z nich idealne rozwiązanie dla przemysłu i to z kilku powodów. Chodzi o:
- ograniczenie kosztów – skrócenie czasu budowy oraz zredukowanie zużycia energii potrzebnej do wykonania prac przekłada się na mniejsze wydatki. Postawienie hali modułowej jest tańsze, niż zbudowanie obiektu murowanego o podobnych wymiarach,
- optymalne wykorzystanie przestrzeni – elementy nośne hal stalowych, a więc ściany i podpory zajmują mniejszą powierzchnię, niż te same elementy hali murowanej. Dzięki temu wewnątrz hali modułowej jest dostępne więcej wolnej przestrzeni, niż w obiektach murowanych o tych samym zewnętrznych wymiarach. To ważne szczególnie w przypadku magazynów, gdzie każdy metr sześcienny przestrzeni jest na wagę złota,
- ekologiczność konstrukcji – wspomniane skrócenie czasu budowy oraz ograniczenie zużycia energii w trakcie budowy jest ważne z ekologicznego punktu widzenia. Ponadto w konstrukcjach hal modułowych wykorzystuje się szereg rozwiązań, pozwalających zredukować straty energii cieplnej czy elektrycznej. Są to między innymi płyty warstwowe o niskim współczynniku przenikania ciepła czy świetliki dachowe do doświetlania wnętrz,
- łatwa modernizacja obiektu – halę modułową można łatwo rozbudować lub przebudować, dołączając do niej dodatkowe moduły lub zmieniając układ wnętrza. Dzięki temu hala może zostać w każdej chwili dostosowana do zmieniającej się działalności zakładu,
- łatwy demontaż – modułowa konstrukcja może zostać również w każdej chwili rozebrana na pojedyncze elementy. Co ważne, elementy te mogą być wykorzystane do budowy innej hali w innym miejscu. Pozwala to w razie potrzeby przenieść zakład.
Gdzie sprawdzi się hala modułowa?
Hale modułowe to rozwiązanie, które może być z powodzeniem wykorzystywane przez przedsiębiorstwa działające w niemalże każdej branży. Odpowiednio zaprojektowane i wyposażone mogą służyć w roli zakładów produkcyjnych, magazynów. Mogą być również używane w charakterze obiektów tymczasowych.