Szeroko rozumiany przemysł wymaga przestrzeni do prowadzenia swojej działalności – a więc obiektów produkcyjnych, magazynowych, warsztatów, garaży. W dzisiejszych czasach funkcję takich budynków pełnią zazwyczaj hale modułowe. Czym się charakteryzują tego typu konstrukcje, jakie są ich najważniejsze zalety i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest hala modułowa?

Hale modułowe funkcjonują na rynku pod różnymi nazwami – mówi się o nich niekiedy, używając takich określeń jak „hale systemowe” bądź po prostu „hale stalowe”. Niezależnie od tego jak się go nazwie, chodzi o obiekty zbudowane z modułów czy segmentów o standardowych parametrach technicznych. Pojedyncze, stosunkowo małe moduły można ze sobą w łatwy sposób łączyć w celu uzyskania konstrukcji dokładnie odpowiadającej wymogom inwestora. Rozwiązanie to ma wiele zalet, dlatego cieszy się obecnie coraz większą popularnością na rynku.

Podstawa to prefabrykacja

Poszczególne moduły hali wykonywane są z prefabrykowanych elementów, takich jak profile oraz płyty warstwowe. Prefabrykacja to jedna z kluczowych cech charakterystycznych tego typu konstrukcji. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej cały proces powstawania hali jest znacznie uproszczony – wykorzystując wyprodukowane wcześniej komponenty o standardowych parametrach, można znacznie skrócić czas potrzebny na postawienie hali.  Dla porównania – postawienie hali modułowej zajmuje od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. Zbudowanej obiektu o podobnych wymiarach i konstrukcji wewnętrznej przy użyciu tradycyjnych metod budowlanych zajmuje minimum kilka miesięcy.

Jak powstaje hala?

Proces powstawania hali rozpoczyna się tak właściwie w zakładach produkcyjnych, w których wytwarzane są poszczególne komponenty. Gdy są gotowe, zostają przetransportowane na plac budowy, gdzie wykwalifikowana ekipa łączy je ze sobą zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie. Na placu budowy nie wykorzystuje się materiałów stosowanych w tradycyjnych metodach murarskich, dzięki czemu prace mogą być przeprowadzane o właściwie dowolnej porze roku i niezależnie od warunków pogodowych. Jedynym wyjątkiem jest tutaj stawianie fundamentów pod halę.

Korzyści z hali modułowej

Specyfika konstrukcji hal modułowych czyni z nich idealne rozwiązanie dla przemysłu i to z kilku powodów. Chodzi o:

Gdzie sprawdzi się hala modułowa?

Hale modułowe to rozwiązanie, które może być z powodzeniem wykorzystywane przez przedsiębiorstwa działające w niemalże każdej branży. Odpowiednio zaprojektowane i wyposażone mogą służyć w roli zakładów produkcyjnych, magazynów. Mogą być również używane w charakterze obiektów tymczasowych.