Stalowe hale przemysłowe nie są rozwiązaniem nowym na rynku budowlanym, jednak od kilku lat widać wyraźny wzrost zainteresowania nimi wśród przedsiębiorstw działających w różnych branżach. Nie dziwi wobec tego fakt, że rynek się nieustannie zmienia, starając dopasować do rosnących oczekiwań i wymogów klientów. Jakie są najnowsze trendy w tej dziedzinie?

Nowoczesne materiały termoizolacyjne

Zastosowanie nowoczesnych hal stalowych jest bardzo szerokie – można w nich urządzać zakłady produkcyjne, magazyny, warsztaty, mogą również służyć jako garaże czy obiekty inwentarskie dla zwierząt hodowlanych. Ważne jest, aby każdy obiekt został odpowiednio przystosowany do celu, w jakim będzie wykorzystywany. Niektóre obiekty – np. kurniki przemysłowe, magazyny, zakłady pracy, w których przebywają ludzie – muszą być ocieplane, dlatego do tworzenie ich przegród konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

Klasycznym rozwiązaniem w tej dziedzinie są płyty warstwowe ze stalowymi okładzinami oraz rdzeniem z wełny mineralną. Nowocześniejszą i zdobywającą coraz większe uznanie wśród inwestorów alternatywą są z kolei płyty z wypełnieniem z poliizocyjanuratu, szerzej znanego jako PIR.

Czym jest PIR? To ulepszona wersja poliuretanu, której cechą charakterystyczną jest bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej. W praktyce oznacza to, że przez ścianę wykonaną z płyt z rdzeniem z PIR „ucieka” mniej energii cieplnej, niż przez ścianę z materiału o większym współczynniku. A mniejsze straty ciepła to mniejsze zapotrzebowanie na energię i tym samym mniejsze koszty eksploatacji obiektu. Z tego powodu płyty warstwowe PIR są chętnie wykorzystywane we wszystkich ogrzewanych halach, np. obiektach inwentarskich takich jak kurniki, gdzie utrzymanie wysokiej temperatury jest niezbędne do zapewnienie odpowiedniego rozwoju zwierząt. Płyty z PIR sprawdzą się również w obiektach, gdzie docelowo ma być utrzymana niska temperatura, gdyż w sezonie letnim nagrzewają się one słabiej – to przekłada się na mniejsze zużycie energii przez klimatyzację czy inne układy chłodzące.

Dodatkowo płyty PIR są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, przy jednoczesnych zachowaniu niewielkiej grubości – grubość rdzenia może wynosić zaledwie kilka milimetrów. Dla inwestora to dobra wiadomość, oznacza bowiem, że stosując płyty warstwowe z PIR można lepiej wykorzystać dostępną do zabudowy przestrzeń.

Prefabrykacja materiałów i krótki czas budowy

Kolejnym ważnym trendem w dziedzinie hal stalowych jest dążenie do maksymalnego skrócenia czasu potrzebnego na postawienie obiektu. Cel ten osiąga się poprzez standaryzację projektów oraz prefabrykację komponentów.

W naszej ofercie posiadamy wiele różnych, gotowych projektów hal, spośród których możecie Państwo wybrać najlepsze rozwiązanie dla waszej działalności. To rozwiązanie opłacalne dla wszystkich firm, które chcą postawić halę w jak najkrótszym czasie i przy niskim nakładzie kosztów, a jednocześnie nie posiadają sprecyzowanych wymogów co do parametrów czy układu hali. Pozwala ono pominąć etap indywidualnego projektowania hali

Prefabrykacja komponentów oznacza, że wszystkie elementy wykorzystywane w trakcie budowy wytwarzane są masowo, według konkretnych wytycznych – ich wymiary oraz sposób łączenia są standardowe, dlatego mogą zostać użyte przy budowie hali każdego rodzaju. To przekłada się na obniżenie ich kosztów.

Wykorzystanie naturalnego światła

Ochrona środowiska poprzez minimalizowanie wpływu przemysłu na naturalne otoczenie to jeden z najważniejszych kierunków dla współczesnego przemysłu. W dziedzinie hal cel ten realizuje się poprzez ograniczenie zużycia energii potrzebnej do postawienia oraz eksploatacji. Wspomnieliśmy o płytach izolacyjnych oraz maksymalnym możliwym skróceniu procesu budowy – kolejnym środkiem do zredukowania zapotrzebowanie na energię jest wykorzystanie świetlików dachowych, które pozwalają wykorzystać światło słoneczne do doświetlenia wnętrza hal. Współcześnie przeszklenia tego typu to to aluminiowe ramy z wypełnieniem z poliwęglanu – tworzywa sztucznego, którego przezroczystość wynosi około 90%. Poliwęglan jest przy tym bardzo lekki i wytrzymały, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla szkła.